Mobilny dom modułowy – czy to się opłaca?
Mobilne domy modułowe zaczynają coraz częściej pojawiać się w miastach jako elementy zagospodarowania przestrzennego. Kontenery morskie, bo tak faktycznie się nazywają, poddawane recyklingowi są niewątpliwie ciekawą i niecodzienną alternatywą budowania domów. Plusem jest to, że inwestor ma o wiele niższy koszt jeżeli zdecyduje się na kontenerowy dom modułowy w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, ale także pozytywnie wpływa na środowisko, bo jak zostało wcześniej wspomniane – poddawane są recyklingowi.
Trend na domy modułowe opanował już praktycznie cały świat. Obecnie wykorzystywane są nie tylko jako domy letniskowe czy budynki handlowe. Aktualnie są wykorzystywane jako całoroczne obiekty mieszkalne, szpitale, przychodnie, biura i wiele, wiele innych. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko ekologiczności, ale także modułowości. Jest to technologia, która cechuje się kreatywnością budowy poprzez rozbudowę w zależności od potrzeb oraz oferuje możliwość przenoszenia domu z miejsca na miejsce.
Mobilne domy modułowe to świetna alternatywa dla inwestorów, którzy szukają niekonwencjonalnych oraz nowoczesnych rozwiązań, budownictwa industrialnego lub tych szukających mobilnych rozwiązań. Na rynku polskim coraz częściej możemy spotkać firmy oferujące właśnie takie rozwiązania.
Przedsiębiorstwa proponują obiekty, których standard jest wysoce porównywalny do domów budowanych w technologii szkieletowej, z tą różnicą, że są wykonywane ze stali,
co daje pewność, że będzie można bezproblemowo użytkować przez dziesięciolecia.
Kolejnym atutem mobilnych domów mieszkalnych jest to, że dzięki wykorzystaniu materiałów nowoczesnych i energooszczędnych posiadają izolacyjność termiczną na tym samym poziomie, co w budownictwie tradycyjnym. To z kolei oznacza, że można użytkować takie powierzchnie przez cały rok, bez obaw nawet w przypadku mroźnej pogody.
Co najważniejsze, domy te spełniają obecne wymagania polskich norm izolacyjności termicznej oraz akustycznej wyznaczonej dla domów jednorodzinnych.
Niewątpliwie kolejną zaletą jest krótki czas wykonania oraz realizacji projektu.
Ze względu na produkcję w oparciu o stalowe konstrukcje oszczędza się czas na projektowaniu, wyborze ekipy budowlanej czy doborze materiałów. Położenie instalacji
w tego typu domach trwa zaledwie kilka dni, a produkcja i dostarczenie w określone miejsce trwa zaledwie kilka tygodni.
Podsumowując kontenerowe domy modułowe są ciekawą i o wiele tańszą alternatywą budowania domów. Czy się opłaca? Zdecydowanie tak. Nie dość, że są o wiele tańsze od budownictwa tradycyjnego, a rozwiązania w nich wykorzystane są nowoczesne i ekologiczne to jeszcze bardzo istotnym elementem jest krótki czas wykonania oraz realizacji projektu.